מסלולים

 | עדכון אחרון: 20/07/2018 18:28

נחל ייטב - עוג'ה

ואדי עוג'א ( נחל ייט"ב ) הוא אחד הערוצים הגדולים והמרשימים בדרום השומרון. שמו העברי של הנחל הוא לפי שם הקיבוץ השוכן במורד הנחל, ייט"ב (ראשי תיבות - יד יצחק טבנקין), ואילו השם הערבי "עוג'א" מציין את הפיתולים הרבים לאורך הנחל. יובליו העליונים של הנחל יורדים מהר בעל חצור, שיא הגובה בשומרון (1016 מ' מעל פני הים), והוא נשפך לירדן ברום 330 מ' מתחת לפני הים.

בדרכו לירדן, יצר הנחל שני קניונים מרשימים. הקניון העליון, צפונית ליישוב כפר מאליך, אינו נכלל בשמורה, ובסופו נמצא המעיין הגדול הראשון בנחל - עין סמיה (מימיו נשאבים מזה עשרות שנים לעיר רמאללה). לאחר חציית דרך אלון, נכנס הנחל לקניון נוסף, הנמצא בתחום השמורה, ובו מספר מפלים יבשים לא גבוהים (ניתן לרדת בהם ולצידם גם ללא חבל, למיטיבי לכת בלבד). בקצה קניון זה נובע עין עוג'א (שלא זכה לשם עברי רשמי). מעיין זה הוא אחד המעיינות הגדולים ביותר במרכז הארץ, אך שפיעתו תנודתית. בחורף המעיין שופע, ואילו בקיץ שחון עשוי המעיין אף להתייבש לחלוטין.

מי המעיין מזינים פלג זורם לאורך מאות מטרים, ולצידו צמחיית נחלים שופעת - עבקנה שכיח, פלגית שיחנית, סמר חד, סוף מצוי, עצי תמר ועוד.

לנחל ייטב ניתן להגיע מאזור הכניסה של כוכב השחר שביל רגלי מסומן שחור 5667, עוקף מפלים יבשים בוואדי קיס ואת המפל הגדול, ומגיע לאפיק נחל ייט"ב מתחת לאזור המפלים.

 

ניתן לרדת רגלית על שביל מסומן ממצפה כרמים עד לעין עוג'א בבקעה. זמן מוערך: 3-4 שעות. ממומלץ בין הסתיו לאביב.

המסלול כולל אתר פריחה מרשים של חלמונית הגדולה – בחודש נובמבר.


הר הקובה

קובת א-נג'מה (הר הקובה) הוא הר המתנשא מעל היישוב. פסגת ההר היא בגובה 724 מטר מעל פני הים.
ההר מהווה נקודת תצפית גבוהה המשקיפה על אזור נרחב ביותר מרכס הר הזיתים בירושלים, ים המלח, מדבר יהודה עד לחרמון בצפון.
יש סברה שהפסגה שימשה כחולייה מקשרת בין הר המשחה לסרטבה בהדלקת משואות ראש חודש בימי בית שני.
כ-200 מטר דרום מזרחית לשיא הגובה, על השלוחה, יש מצפור היקפי על שם רחבעם זאבי. כ-200 מטר צפון מערבית לשיא גובה יש שרידים של קבר שיח' של שייח'ת א-נג'מה וכ-400 מטר צפון מערבית אליו ישנה חורבה עותמאנית.
באתר ישנם מערות, בורות מים ופינה למנוחה. העלייה ברכב לפסגת ההר אפשרית ברכב 4X4 או ברגל.


חירבת אל קסר - אתר עתיקות

המקום נמצא כקילומטר מדרום להר הכוכב, באותו רכס. יש בו שרידים למבנה עתיק עם אבנים מסותתות, בור, ושאריות של מגדל.

זהות המבנה לא ברור וזה סוד קיסמו...